Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Web stránka obce Mlynica

Program rozvoja obce 2018 -2023Vytlačiť
 

Vážení občania,

Po posúdení poslancami obecného zastupiteľstva, ktorých názory boli zakomponované do dokumentu PRO Vás žiadame o vyjadrenie  a prípadne vecné pripomienky k Programu rozvoja obce Mlynica.

Program rozvoja obce (PRO) je základný strednodobý programový dokument podpory regionálneho rozvoja pre jednotlivé obce.

Je vypracovaný na základe zákona NR SR č. 539/2008 Z.z. o podpore regionálneho rozvoja v platnom znení. Zákonom NR SR č. 309/2014 Z.z. sa mení a dopĺňa tento zákon.

Vaše stanovisko nám zašlite na adresu mlynica@popnet.sk .

 

Július Vachmanský

starosta obce


 
 

Obec Mlynica

kostol
Obec vznikla v 1. polovici 13. storočia. Založili ju nemeckí kolonisti, patrila do Spoločenstva spišských Sasov a prvá na Spiši prijala protestantizmus.

Obyvateľstvo sa venovalo poľnohospodárstvu, spracúvalo ľan a v 18. storočí tu bola aj píla. Od polovice 19. storočia až do konca 2. svetovej vojny bolo v obci veľa známych tatranských horských vodcov.

Po oslobodení a odchode Nemcov prišli noví osadníci, prevažne z Vikartoviec a zo slovenských obcí na území Poľska.

V obci sa nachádza pôvodne románsky rímskokatolícky kostol sv. Margity Antiochijskej  z 13. storočia, goticky prestavaný v 1. polovici 15. storočia. V dvojloďovom objekte sú vzácne krídlové oltáre zo začiatku 16. storočia poznačené vplyvom Majstra Pavla z Levoče. Je tu taktiež klasicistický evanjelický kostol postavený v roku 1830. V súčasnosti je bez využitia.

Mlynica disponuje výhodnou polohou pre turistiku. Obec disponuje do budúcnosti s veľkým potenciálom pre rozvoj individuálnej bytovej výstavby, výstavbou sociálnych a rekreačných zariadení v prepojení s ostatnými podtatranskými obcami v Oblastnej organizácii cestovného ruchu – OOCR.

Samosprávny kraj: Prešovský

Okres: Poprad

Región: Podtatranský

Počet obyvateľov: 554 k 31.12.2017

Rozloha: 778 ha


 

Dopravné spoje

dnes je: 20.11.2018

meniny má: Félix

webygroup
ÚvodÚvodná stránka